ATB Bodensee’de Eğitim Semineri’nde Buluştu

Avrupa Türk Kültür Dernekleri Birliği Başkanlık Divanı’nın tertib ettiği teşkilatçılık ve yöneticilik başlıklı eğitim semineri tüm teşkilatlarımızın katılımıyla gerçekleştirildi.

06 – 08 Nisan 2012 tarihleri arasında düzenlenen eğitim semineri ATB Genel Başkanı Erol Yazıcıoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Anabaşlıklar olarak teşkilatçılık ve yöneticilik konularının elealındığı seminer proğramı hakkında bilgi verdikten sonra tüm katılımcılara iştiraklerinden dolayı şükranlarını bildirdi. ATB olarak heryıl böyle seminerlerin tertib edildiğini ve bilhassa teşkilatlar arası kaynaşmanın bu vesile ile çok daha güzel olduğunu değindi. Gelecek yıllarda yapılacak olan seminerlere katılımın daha geniş olacağını düşündüğünü de sözlerine ekleyen Genel Başkanımız Erol Yazıcıoğlu, özellikle gençlerimiz için bu gibi proğramların organize edilmesi gerektiğini ve bu konuyada hem başkanlık divanının hem de teşkilatların daha çok eğilmesi gerektiğini söyledi.

Misafir konuşmacı olarak davet ettiğimiz çok değerli bir eğitimci olan Tarkan Zengin bey de katılımcıları selamladı ve şükranlarını bildirdi. Allah’ın seminerimizi hayırlara vesile kılmasını temenni ettikten sonra tanışma bölümüne geçildi.

İkinci günün ilk oturumunda avrupa gündemi değerlendirildi. Oturum konuşmacıları ATB Genel Merkez Danışmanı Rahmi Koca, ATB Gen.Bşk.Yrd. Mustafa Çifçi ve ATB Kuzey Ren Festfalya Bölge Başkanı Numan Küçük Beyler tarafından yapıldı. Avrupanın finans durumunun gün geçtikçe kötüye gittiğinin ve bu durumun önlenmesi yönünde devletleri yönetenlerin ciddi çalışmalar hazırlayarak, bu gidişata dur demeleri gerektiğinin mesajı verildi. Türk gençliğinin Türkçe’lerini muhafaza etmelerinin ve dinlerini yaşamalarının gerekliliğinin üzerinde duruldu ve Alperenliği tam manasıyla yaşamaları gerektiği dile getirildi. Bu konuda teşkilatlarımızın azim ve gayretle çalışıp gençlerimizi her yönüyle birer Alperen olarak yetiştirmek zorunda olduğu ve genel merkezimizin bu konuda elinden gelen herşeyi yapacağı bildirildi.

Günün ilerleyen saatlerinde Bodensee gölü gezildikten sonra ikinci otuırum başladı ve Tarkan Zengin bey teşkilatçılık ve yöneticilik konulu konferansına başladı. Tarkan bey avrupanın dört bir yanında yeni Alperen teşkilatlarının açılması gerektiğini ve birer Alperen yuvası olacak olan tüm teşkilatların özenle çalışmalar yapmasının önemli olduğunu söyledi. Alperen gençlerin her konuda eğitilmesinin zaruretini anlattı. İslam’ın çok iyi öğretilmesi ve yaşatılmasının yanı sıra İslam öncesinden başlanarak günümüze kadar olan Türk tarihinin de gençlerimize çok iyi öğretilmesinin elzem olduğunu söyledi. Geçmişte ki siyasi, iktisadi doğruları örnek alıp, daha iyisinin yapılması ve hatalardan ders çıkarılıp, aynı hatalara düşülmemesinin gerekliliği üzerinde durdu. Ayrıca teşkilatların ve yöneticilerinin her konuda hem fikir olması gerektiğini, bir genel çalışmanın birde yerel çalışmanın olması gerektiğini dile getirdi. Genel de çevrede yeni teşkilatların açılması için yakın teşkilatların birlikte hareket ederek, örnek proğram ve çalışmalarla milletimize hizmet vermesi ve yerelde ise bulundukları şehirlerde orada yaşayan tüm insanlara milli-islami hizmetlerin verilmesinin önemine değindi. Şöyle ki, genel de çevre teşkilatlar ile birlikte, yerel de ise tek başına hizmetin ehemmiyetli olduğunu söyledi. Yine çalışmalar yapılırken Genel Merkez’e teklifler getirilerek, Genel Merkez ile istişare edilerek yapılmasınında çok daha güzel olacağı, zira gelen teklifler eğer her teşkilatta uygulanabilecekse tüm teşkilatların bu konuda teşvik edilmesi için ziyadesiyle fayda vereceğine vurgu yaptı. Ama herşeyden önce genç Alperen’lerin yetişmesine özen gösterilmesi gerekliliğini tekrar ederek, dinleyicilere teşekkür etti ve konuşmasını nihayetlendirdi.

Seminer gala gecesinde ise saz çalındı, türküler söylendi ve çiğköfte eşliğinde hoş sohbet edildi.

Seminerin son gününde ise kahvaltıdan sonra ATB Genel Başkanı Erol Yazıcıoğlu tekrar söz alarak, konferansçılara, katılımcılara ve tüm teşkilatlarımıza şükranlarını bildirerek kapanış konuşmasını yaptı.

Gelecek seneler de daha güzel proğramlar ve seminerler yapma temennisiyle tüm katılımcılar memnuniyetle ayrıldı.

Bir Cevap Yazın