Turkcell, Sokaktaki 4G Testini Tamamladı


ABD’de yaygın olarak kullanılan fakat Türkiye’de kullanılmayan 4G / LTE teknolojisi, Turkcell’in testi ile Türkiye’de ilk olarak kullanılmış oldu.

Türkiye’de 4G / LTE teknolojisine yönelik alt yapı çalışmaları hızla ilerliyor. 2015 yılında geçilmesi planlanan teknoloji için Turkcell, Türkiye’de ilk defa 4G LTE testini yaptı.

Turkcell’in Ericsson ile birlikte gerçekleştirdiği sokakta test etkinliği, 3.3 kilometrelik bir alanda gerçekleştirildi. Kartal ve Maltepe arasının seçildiği alanda gerçek zamanlı testler yapıldı.

Gerçek zamanlı olarak 4G üzerinden video izleme, HD video konfreans testi yapıldı. Hareket halindeki Turkcell Otobüsü ile Turkcell Kartal Plaza’daki test odası arasında, LTE şebekesi üzerinden bağlantı kuruldu. Hareket halindeki otobüste bulunan LTE kullanıcısı, test odasındaki bir başka LTE kullanıcısının internete çevrimiçi yolladığı bir HD video içeriğine erişti ve farklı her iki mekandaki katılımcılar aynı anda bir HD video izledi ve bu sırada mekanlar arasında HD video konferans gerçekleştirildi.

2009 yılında laboratuar ortamında gerçekleştirilen 4G testlerinde 170 Mbps hıza ulaşan Turkcell, 2015 yılından sonra LTE Advanced ile 1 Gbps’lik data hızına ulaşmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında Turkcell’in düzenlediği Teknoloji Zirvesi için Türkiye’ye gelen Apple’ın kurucu ortağı Stephen Gary Wozniak, ABD’deki 4G ile Türkiye’deki 3G’yi kıyaslamıştı. Wozniak Turkcell 3G’yi överek “Dünyanın en iyisi olmaktan bahsediyorsunuz. Gerçekten de demin telefonumdan internete bağlandım. Turkcell 3G, Amerika’daki 4G’den daha hızlı” demişti.

Bir Cevap Yazın