Mustafa Destici: “Türkiye’yi Yönetmeye Hazırız”

Geçtiğimiz hafta sonu Eskişehir”e bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek için giden BBP Genel başkanı Destici, Eskişehir Ticaret Odası (ETO) yemekhanesinde kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi.

Mustafa Destici buradaki konuşmasında BBP’nin kadrosunu zenginleştirdiğini, Türkiye’yi yönetmeye hazır bir parti olduğunu söyledi. Sadece siyasi bir parti olmadıklarını kaydeden Destici, “Sadece seçimlere girip, çıkmak için kurulmuş, seçim sonuçlarına göre kendisini endeksleyen bir siyasi hareket değiliz. Bizim bir fikrimiz, misyonumuz, bir ideolojimiz, bir duruşumuz, bir davamız var. Biz buna uygun hareket ediyoruz. Buna uygun hareket ettiğimiz sürece de biz görevimizi ifa etmiş oluruz” dedi.
“Elbette ki seçim sonuçları bizim için önemlidir. Elbette ki TBMM’de çok geniş bir grup olarak yer almak istiyoruz. Türkiye’yi yönetmek istiyoruz. Elbette ki yerel yönetimlerde çok başarılı sonuçlar alarak belediyecilik anlayışımızı Türkiye’ye göstermek istiyoruz” diyen Destici, şunları kaydetti:
“Milliyetçi, maneviyatçı ve demokrat çizgimizi devam ettireceğiz. Biz siyaseti ülke ve memleket meselelerini, millet meselelerini gömleğin birinci düğmesi olarak gören bir anlayışın temsilcileriyiz. Bu doğru iliklendiği zaman diğer işlerin de doğru olacağını düşünüyoruz. Türkiye’de bugün birçok problemin, meselenin hatta tamamına yakınının siyasetten ve siyasetçilerden kaynaklandığını veya siyasetçilerin var olan problemleri çözmediğini hep birlikte görüyoruz.”

“TERÖR BİTMEDİĞİ MÜDDETÇE BU ÜLKENİN KAYNAKLARI HEBA EDİLMEYE DEVAM EDECEK”

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, 1980’li yıllarda birçok örgüt kapatılırken, 1978 yılında kurulan PKK’nın başının ezilmediğini söyledi. Bunun hesabının sorulması gerektiğini ifade eden Destici şöyle konuştu:

“Türkiye’nin mutlaka bu terör belasından kurtulması gerekir. 27 yıldır iktidar olan partiler hiçbir çözüm getirememişlerdir. Terörle mücadele ediliyormuş gibi gösterilmiştir. Ama 20 yıla bakıp incelediğinizde terörle mücadele edilmediğini görüyorsunuz. Bunun belli başlı 5-6 parametresi var. Bunların hiçbirisi yerine getirilmemiş. Birincisi, sivil-askeri işbirliği sağlanmamış, istihbarat birimlerimizin birbirini 27 yıldır atlatması sonucu bu başarısızlığın arkasında bu vardır. MİT’te yapılan bu sorgu çağrısı bunu gün gibi ortaya koydu. Eğitimli bir ekip oluşturamamışsın. Finans kaynakları ile mücadele edecek bir ekip oluşturamamışsın. Bölge halkını yanına alamamışsın. Uluslararası desteğine karşı bir strateji geliştirememişsin. Terör konusu çözülmediği takdirde Türkiye’nin problemleri bitmez.”

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Kim hangi gündemi benim önüme koyarsa koysun Türkiye nin birinci gündem maddesi terördür dedi. ETO restoranında gazetecilerle bir araya gelen Destici, BBP nin inandığı misyon doğrultusunda hareket ettiğini söyledi. Türkiye nin demokratikleşme adı altındaki kazanımlarında BBP nin büyük katkısı olduğunu ifade eden Destici, şöyle konuştu: Ülkemiz 20 yıl önce hangi problemlerle karşı karşıyaysa bugün de aynı problemler devam etmektedir. BBP dışında Türkiye de siyaset yapan partilerin tamamınında ülkenin ana problemlerine çözüm olmadığını görüyoruz. Kim hangi gündemi benim önüme koyarsa koysun Türkiye nin birinci gündem maddesi terördür. Terör bitmediği sürece bu ülkenin kaynakları heba edilmeye devam edecektir. Bu ülkenin kardeşliğine kurşun sıkılmaya devam edecektir. Terör belasından mutlaka kurtulmamız gerekir. Son 27 yılda iktidara gelen partiler terörle ilgili hiçbir çözüm getirmemiştir. Sivil-asker işbirliği sağlanmadı. İstihbarat birimlerimiz birbirini atlattı. Bu başarısızlığın temelinde bu neden var? diyordum. İşte MİT te yapılan sorgu çağrısı bunu gün gibi ortaya koydu. Bu millete terör sorununun hesabı verilmesi gerekir.

Destici, yeni Anayasa çalışmaların Türkiye nin en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu anlatarak, şöyle devam etti: Türkiye nin sivilleşmesi adına yeni, demokratik bir anayasaya kavuşması lazım. BBP, bunu en çok isteyen siyasi partilerin başında geliyor. Anayasa ve terör dışındaki gündem maddelerini suni gündem maddesi ve oyalama olarak görüyorum. Çünkü başta iktidar partisi ile MHP ve CHP nin yeni bir Anayasa ile ilgili isteklerinin olmadığını biliyorum. Asla yeni, sivil ve demokratik bir Anayasa istemiyorlar. Meclis te bir uzlaşma komisyonu oluşturuldu. Ben orayı bir müsamere sınıfı olarak adlandırdım. Çünkü oy birliğiyle karar alınamayacağını, bir parti çekilince uzlaşma komisyonunun sona erdiğini biliyoruz. Bu Meclis ten bir Anayasa çıkmaz.

DESTİCİ TÜKODER’E ÜYE OLDU

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, “Tüketimden dolayı haklarımız gasp ediliyor, sömürülüyor” diyerek derneğe üye oldu, herkesi bu tür derneklere üye olmaya çağırdı.
Destici, Eskişehirde ki basın mensuplarıyla kahvaltılı basın toplantısından sonra, Eskişehir’de ki bir dizi ziyarette bulundu. Duraklarından bir tanesi de TÜKODER oldu. Burada Dernek Başkanı Sülahi Özalp ve yönetimiyle bir araya gelerek görüşen Destici, yönetimden Eskişehir ile ilgili bilgiler aldı.
Özalp tarafından derneğin fahri üyesi seçilen Destici, ”Eskişehirli tüketicilerin hakları konusunda daha fazla duyarlı olmaları gerekiyor” dedi. Özalp ve dernek üyeleri tarafından tüketicilerin yaşadığı sorunları içeren bir dosyayı kabul eden Destici, yaptığı konuşmada “700 bine aşkın nüfusu olan bir kentte bin 300 tüketici sayısının az olduğunu” Eskişehirli tüketicilerin daha duyarlı olması gerektiğini belirtti.

Destici’ye tüketici sorunları ile ilgili hazırladığı dosyayı sunan TÜKODER Başkanı Özalp, “Taksitle yaşayıp borçla ödüyoruz. Kazancımızın tamamını banka kredi kartlarına ödeme yaparak geçiniyoruz. Elektrik üzerinden alınan kaçak kayıp, sayaç okuma gibi kalemlerle faturalar yüzde elli artıyor. Bunların düzeltilmesini bekliyoruz.” derken Destici ise; “Biz tüketen ama üretmeyen bir toplumuz. Tüketirken de haklarımızın farkında değiliz. Tüketimden dolayı haklarımız gasp ediliyor, sömürülüyor adeta. Bunun önüne geçmek için 75 milyonun bilinçli tüketici olması gerekli. 700 bin kişinin olduğu bir ilde bin 394 üyenin olması yetersiz. Elektrik faturasından, cep telefonuna, kredi kartları ve diğer faturalarına baktığımızda büyük bir hak gaspı olduğunu görüyoruz. 70 TL’lik cep telefonu faturasına neden 100 TL ödüyorum, ben 50 TL’lik elektrik kullanıyorsam senin önleyemediğin kaçak kaybın cezasını neden vatandaş çekiyor veya sayaç okuyorsan neden o bedel üzerinden alınmıyor. 99 depremi olduğunda alınan özel iletişim vergilerinin de asıl amacı için kullanılmadığını görüyoruz. Türkiye’de faizler yüzde 10’lar seviyesine düştü deniyor ama kredi kartlarında yıllık faizler bir türlü yüzde 40’ların altına düşmüyor. Kredi borçları GSMH’nin yüzde 50’sine gelen çok önemli bir rakam.” diye konuştu.

BBP Lideri daha sonra, sivil toplum kuruluşu olan SivriHisar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Naci Şakar ve Sivrihisar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Burhanettin Sarıkaya’yı da ziyaret etti. BBP Genel Başkanı Destici, burada, Sivrihisar ve Eskişehir ile ilgili dilek ve önerileri dinleyerek Eskişehir ve sivrihisarla ilgili projelerini paylaştı.

Bir Cevap Yazın